Jak dobrze wybrać odpowiednie krzesło?

Jak dobrze wybrać odpowiednie krzesło?

Krzesło jest jednym z podstawowych mebli jakie używa człowiek. Używamy go wszędzie: w domu, w pracy, w poczekalniach. Jest bardzo wiele ich rodzajów, a różnią się one od siebie funkcją i zastosowaniem, ale także wymaganiami jakie powinny spełniać.

Rodzaje krzeseł

Codzienny ich użytkownik nie zdaje sobie sprawy ile istnieje rodzajów krzeseł. Wyróżniamy między innymi krzesła: kawiarniane, przemysłowe, do jadalni, barowe, laboratoryjne, obrotowe, ergonomiczne, biurowe, zdrowotne itp. Każde różni się od siebie pod wieloma podstawowymi względami.

Jak same nazwy wskazują są one odpowiednie do określonego miejsca i zastosowania, w którym powinny się znajdować. Różnią się one od siebie designem, materiałami, z jakich są zrobione, ale także ceną. Nie mnie jednak wszystkie mają podstawową funkcję – służą do siedzenia i mają sprawić, by ich użytkownik nie czuł bólu pleców przy ich używaniu. Jak zatem dobrze wybrać krzesło?

Zdrowie najważniejsze

Przy wyborze odpowiedniego krzesła mało kto kieruje się własnym zdrowiem. Głównymi przesłankami do ich wyboru jest wystrój pomieszczenia, kolor, cena. Najważniejsza powinna być jednak wygoda i zdrowie kręgosłupa. Problem ten dotyczy szczególnie krzeseł biurowych, na których spędzamy najwięcej czasu, zarówno w pracy, jak i w domu.

Wygoda

Podstawą dobrego krzesła jest jego wygoda, a ona zależy od dwóch czynników: materiału z jakiego wykonane jest dane krzesło i regulacji.

Materiały z jakich mebel jest wykonany powinien być wytrzymały, ale także wygodny. Krzesło powinno być również maksymalnie regulowane – chodzi tu głównie o wysokość siedzenia, oparcia, podłokietników, a także wysokość zagłówka, jeśli taki posiada. Jest to ważne ze względu na prawidłowe dopasowanie krzesła do wzrostu użytkownika – dorosłego, jak i dziecka.

Siedzisko również musi być odpowiednie. Kupując krzesło musimy sprawdzić, czy siedząc na nim nie będziemy czuli ucisku ud – przy dłuższym siedzeniu może to doprowadzić do drętwienia nóg. Siedzisko krzesła powinno zatem być lekko skierowane w dół, by umożliwić prawidłowy przepływ krwi.

Podczas kupowania krzesła warto zwrócić uwagę również o obicie i jego wypełnienie. Tańsze krzesła wypełnione są gąbką, która jest wygodna tylko na krótszą chwilę. Krzesła bez obić również nie nadają się do dłuższego siedzenia na nich.

Design

Przy wyborze krzesła ważny jest również wystrój pomieszczenia, w którym ma znajdować się mebel. Całość musi pasować do siebie, dlatego najlepiej kupić szeroko rozpowszechnione zestawy: stolik, czy stół plus krzesła. Należy również pamiętać o ogólnym wystroju domu, czy mieszkania. Obecnie rynek mebli oferuje bardzo szeroki wachlarz krzeseł: od tych tradycyjnych po modernistyczne, cechujące się minimalizmem.

Wybierając krzesło najważniejszym aspektem, jaki powinniśmy brać pod uwagę jest nasze zdrowie i możliwość dostosowania go do wzrostu. Kolejnymi cechami, na które warto zwrócić uwagę jest wykonanie, dodatkowe funkcje, wystrój oraz cena.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *