Idealne oświetlenie ogrodowe

Idealne oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe, zwłaszcza to odpowiednio dobrane, spełnia wiele funkcji. Po pierwsze sprawia, że dom i cała posesja wygląda dużo bardziej atrakcyjnie. Po drugie pełni rolę swego rodzaju odstraszacza przed złodziejami i włamywaczami. Po trzecie zaś to rozwiązanie praktyczne, dzięki któremu wieczorem lub nocą nie potykamy się o stopnie czy jesteśmy w stanie łatwiej i szybciej otworzyć zamknięte na klucz drzwi.

Elementy posesji warte oświetlenia

Istnieje kilka podstawowych elementów otoczenia domu, na które bezwzględnie powinniśmy skierować źródło światła. Należą do nich za całą pewnością bramka wejściowa na posesję oraz drzwi wejściowe. W tych miejscach montujemy oświetlenie przede wszystkim ze względów praktycznych. Światło nie powinno być rozproszone, ale skierowane w dół tak, aby dobrze oświetlić klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę która stoi za furtką lub drzwiami. Oświetlenie nawierzchni ścieżek ogrodowych jest ważne ponieważ ułatwia poruszanie się po terenie posesji. W jaki sposób można oświetlić ścieżki? Po ich obu stronach montujemy słupki, na których umieszczone są lampy. Światło pada wówczas od góry. Istnieje również możliwość oświetlenia traktu od dołu poprzez zastosowanie specjalnych opraw montowanych w chodniku. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są oprawy najazdowe ulokowane w nawierzchni wytrzymałe na nacisk kół dzięki szczelnej stalowej obudowie. Bez względu na formę oświetlenia ścieżek, oświetlenie pełni tutaj również funkcję estetyczną.

Coraz popularniejsze staje się oświetlanie elewacji budynków. Tu mamy do czynienia wyłącznie z funkcją dekoracyjną oświetlenia. Możliwości oświetlenia elewacji jest wiele. Mamy do dyspozycji kinkiety, reflektorki w podsufitce lub na trawniku bądź oprawy umieszczone w nawierzchni opaski wokół domu. Oświetlenie może w piękny sposób uwypuklić strukturę kamienia lub łupanej cegły silikatowej.

Musimy zadbać o to, aby oświetlenie nie było zbyt mocne. Światło za oknem może po prostu przeszkadzać domownikom czy zakłócać ich sen. Elementy, które warto wyeksponować za pomocą światła to również rośliny ogrodowe oraz tzw. mała architektura. Niezwykle popularne są reflektorki przykręcane do utwardzonej nawierzchni, fundamentu bądź wbijane ostrzem w grunt, które pozwalają stworzyć naprawdę fantastyczne efekty wizualne.

W trosce o bezpieczeństwo

Oświetlenie ogrodowe, ze względu na to, że montowane jest na zewnątrz wymaga specjalnych urządzeń elektrycznych do tego przystosowanych. Również lampy znajdujące się pod zadaszeniem narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich, jak wysokie czy niskie temperatury lub wilgoć. Lampy ogrodowe posiadać powinny właściwy rodzaj izolacji elektrycznej. Dla lamp ogrodowych zwykłych jest to II klasa ochronności, dla lamp przeznaczonych do oczek wodnych III klasa ochronności. Oprawy oznaczane są także specjalnym kodem IP, który składa się z dwucyfrowej liczby. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) mówi nam o pyłoszczelności oprawy, natomiast druga (od 0 do 8) określa jej wodoszczelność.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oświetleniu? Wybierz ► Mateomarket.pl/blog.html

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *