Okrągłe stoły do jadalni

Okrągłe stoły do jadalni

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w domu, czy mieszkaniu. Odpowiedni jego wybór pozwoli na cieszenie się wspólnymi posiłkami, spędzanie wieczorów przy pysznej kawie, czy herbacie i na rozmowach. Jaki okrągły stół jest najodpowiedniejszy i no co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Okrągłości

Okrągłe stoły do jadalni cieszą się dużą popularnością. Są wyprofilowane, posiadaj różną wielkość oraz wysokość. Przy nich nie trzeba się martwić, że ktoś panna siedzi na rogu i nie wyjdzie za mąż!

Odpowiedni rozmiar

Rozmiar stołu powinien być odpowiednio dobrany do ilości posiadanego miejsca. Przy tym należy pamiętać o miejscu krzesła i ich odsuwanie. Nikt przecież nie chce przeciskać się między krzesłem a ścianą, czy przez przypadek zedrzeć obrus z całą zastawą na podłogę.

Duże stoły do jadalni o owalnym kształcie posiadają zazwyczaj metr szerokości, okrągłe z kolei mierzą nawet do 1,5 metra średnicy. Jeśli posiadamy małą rodzinne w zupełności wystarczy stół okrągły o średnicy od 100 do 120 centymetrów.

Stylistyka

Stylistyka stołów okrągłych i owalnych do jadalni jest rozmaita. Można wyróżnić stoły w stylu klasycznym, tradycyjnym, z odpowiednio żłobionymi nogami, w stylu nowoczesnym, w różnych kolorach. Stoły mogą również być rozkładane, z dodatkowym elementem powiększającym stół.

Blat stołów może być wykonany ze szkła, drewna, niektóre mogą być lakierowane, w jednym odcieniu, kolejne zaś mogą ukazywać piękno naturalnego drewna. Wszystko zależy od naszych upodobań, a wybór jest naprawdę duży. Stoły do jadalni mogą także być zdobione interesującymi wykończeniami, np. w kształcie przypominającym warkocz. Każde przyozdobienie nadaje meblowi niepowtarzalny wygląd i styl, a stół to przecież serce jadalni.

Aranżacja jadalni

W jadalni najważniejszy jest stół, lecz odpowiedni nastrój powstanie tylko w połączeniu odpowiednich elementów układanki. Krzesła, komody, dodatki, tj. świece, serwety, czy lampy – wszystko to składa się na wystrój jadalni.

Mała stoły, a raczej stoliki często oparte są na jednej, wystylizowanej i wyprofilowanej nodze. Dostawiając dwa krzesełka i dekorując go prostym flakonem ze świeżymi kwiatami uzyskamy romantyczny kącik idealny na chwilkę zapomnienia przy porannej kawie.

Do jadalni możemy również wybrać ławę. Posiadają one często dodatkową półkę, na której można położyć wiele przydatnych akcesoriów, czy dodatkowe talerze dla gości. Mają one zazwyczaj regulowaną wysokość i długość, więc będą odpowiednie zarówno na kameralne kolacje, jak i duże uroczystości.

W zależności od posiadanego miejsca w salonie, czy jadalni stół jest podstawowym meblem, przy którym spędza się najwięcej czasu. Często jest nie tylko miejscem spożywania posiłków, ale także pracy, zabawy z dziećmi, czy relaksu ze znajomymi, dlatego wybór odpowiedniego stołu jest tak ważny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *