Wybieramy rozkładaną sofę – sprawdź o czym musisz pamiętać!

Wybieramy rozkładaną sofę – sprawdź o czym musisz pamiętać!

Sofa jest meblem wypoczynkowym, które jest używane dosyć często przez wielu domowników – szczególnie jeśli współtworzy ona miejsce do oglądania telewizji, a także podczas różnego typu przyjęć i uroczystości. Powinna nam służyć długie lata. Jak zatem wybrać odpowiednią sofę rozkładaną? Na co zwrócić uwagę?

Sofa rozkładana – mebel wielofunkcyjny

Meble te są bardzo cenione przez użytkowników, gdyż są praktyczne i posiadają wiele zastosowań. Mogą służyć jako siedzisko dla gości i domowników, a wieczorem przekształcić się w łóżko do spania. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie posiadamy możliwości posiadania oddzielnej sypialni. Mebel taki będzie również idealnym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym.
Przy wyborze rozkładanej sofy należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Wygoda

Sofa przede wszystkim musi być wygodna. Kupując sofę należy zwrócić uwagę jakiej grubości są materace, zarówno siedziska, jak i oparcia. Podczas oglądania mebla należy go rozłożyć, sprawdzić, czy żadna z części sofy nie będzie uwierać i gnieść podczas spania, co często się zdarza. Należy również porównać twardość jednej strony rozłożonej sofy od drugiej. Ważna jest również wytrzymałość zawiasów i innych elementów mebla, które będą używane podczas codziennego ścielenia łóżka.

Jako łóżko

Kanapa, czy sofa dające się rozłożyć często w małych mieszkaniach spełniają funkcję łóżka. W takim wypadku najważniejsza jest twardość materaca i system rozkładania, a także dodatkowa powierzchnia na schowki.

Materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Miękkie materaca są nie tylko niewygodne, ale także niezdrowe dla kręgosłupa. Po nocy na takim materacu możemy czuć ból pleców i karku. Materac powinien być dosyć twardy, nie powinien się odkształcać.

Ważny jest również system rozkładania. Niektóre kanapy, czy sofy rozkładają się naprawdę źle! Są ciężkie, niejednokrotnie trzeba je odsuwać od ściany, by móc je rozłożyć i złożyć. Może być to uciążliwe, szczególnie dla osób starszych i ze schorzeniami kręgosłupa.

Meble wypoczynkowe niekiedy posiadają w zestawie poduszki, dzięki temu uzyskamy jednolity wystrój pokoju, ale także większą wygodę podczas odpoczynku. Przy zakupie rozkładanej sofy, czy kanapy należy również zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na pościel. Niekiedy bywają one za małe, by zmieścić kołdrę, dwie poduszki, ewentualnie koc, czy prześcieradło. Dobrze, gdy pojemnik ten jest nawet trochę większy, by dodatkowo schować w nim poduszki dekoracyjne lub poduchy typu „jaś”.

Stylistyka

Wybierając odpowiednią sofę zwracamy uwagę także na jej wygląd. Oczywiście rozmiar jest to bardzo ważny. Planując taki zakup musimy obliczyć czy posiadamy wystarczającą ilość miejsca w pomieszczeniu, także po rozłożeniu mebla.

Obecnie na rynku meblarskim jest bardzo duży wybór mebli do wypoczynku. Od tych pokrytych skórą po obite wzorzystym materiałem, od kolorów standardowych po żywe, krzykliwe kolory. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy zastanowić się, czy dany mebel będzie stylistyką kolorem i kształtem pasował do pokoju, a nawet całego mieszkania.

Warto również zwrócić uwagę na kolor, lecz pod innym względem – nie stylistyki a zabrudzeń. Jeśli posiadamy dzieci, które będą spędzać na nim dużo czasu, jedząc na niej i się bawić lepiej wybrać ciemniejsze kolory, by nie być zmuszonym czyścić mebla co drugi dzień.

Dzięki tym wskazówkom i ewentualnym uwagom sprzedawcy w sklepie wybierzemy sofę idealna dla naszych potrzeb. Grunt, by służyła nam długo i wygodnie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *