Organizacja domowego biura – jak wybrać fotel obrotowy?

Organizacja domowego biura – jak wybrać fotel obrotowy?

​Kiedy pracujemy na etacie, lecz zdalnie, prowadzimy własną firmę lub jesteśmy po prostu freelancerem, często cześć naszego domu lub mieszkania aranżujemy na małe biuro. Dzisiaj podpowiemy, jak wybrać do niego jak najlepszy fotel – w końcu będzie on miał wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na efektywność naszej pracy.

Podstawą, o której powinniśmy pamiętać, to zdecydowanie się na fotel obrotowy, na kółkach, nie na płozach luz standardowych nogach. Dodatkowo, pamiętajmy, aby był on stabilny (na szczęście niemal zawsze nie powinniśmy mieć z tym aspektem problemów). Sam fotel powinien również posiadać opcję regulacji swojej wysokości.

Zanim jednak kupimy fotel, warto dowiedzieć się podstaw dotyczących tego, jak powinniśmy właściwie siedzieć. Odnosząc się jednocześnie do wysokości danego fotela skupmy się na tym, aby nasze stopy w całości opierały się na podłożu, a nasze nogi zginały się w kolanach pod kątem 90 stopni. Dzięki temu nie będziemy wywoływać np. dodatkowych ucisków na fragmenty naszego ciała, które oczywiście mogą skutkować różnorodnymi bólami.

Słowo-klucz, czyli ergonomia

Chyba każdy spotkał się z określeniem, że najlepsze fotele biurowe to te, które są ergonomiczne. Chociaż czasem brzmi to niczym wyświechtany slogan, to jest to prawda i ergonomia jest czymś, co zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Czym jednak ta ergonomia jest?

Najprościej to ujmując – fotel ergonomiczny to taki, który możemy dopasować do naszych uwarunkowań fizycznych. Jedną z nich jest oczywiście wzrost, jak więc widać, fotel ergonomiczny to taki fotel, który m.in. będzie posiadał opcję regulacji swojej wysokość, o której już wspomnieliśmy. Warto zaznaczyć, że z perspektywy ergonomii im więcej opcji na regulowanie czegoś przy danym fotelu, tym lepiej dla nas.

Opcje regulacji

Może ich być naprawę dużo. O najważniejszej już wspomnieliśmy – to właśnie wysokość. Powinniśmy mieć też opcję wygodnego sterowania i regulowania naszym oparciem. W wygodny sposób powinniśmy mieć opcję na jego odchylenie, bardzo wskazana jest też tzw. opcja bujania się. Chociaż nie będziemy pracować cały czas bujając się, to pomaga się ona odprężyć, odrobinę rozruszać oraz zmienić naszą pozycję naszego ciała podczas pracy – a takie zachowania są polecane przez niemal wszystkich lekarzy, którzy coraz częściej zaznaczają, że praca siedząca wcale nie jest dla nas taka zdrowa, zwłaszcza jeżeli wykonujemy ją cały czas w takiej samej pozycji.

Same podłokietniki są obowiązkowe, w wielu przypadkach praca bez nich przy biurku jest naprawdę niewygodna, a my po prostu nie mamy co zrobić z łokciami, przez co trzymanie ich w niewygodnej dla nas pozycji nie dość, że męczy i dodatkowo prowadzi do zmniejszenia naszej wydajności, to jeszcze może być przyczyną kolejnych bólów – a ich w końcu chcemy uniknąć. Jeżeli podłokietniki będą regulowane, to będzie to znakomite rozwiązanie. Dzięki takiej opcji idealnie dopasujemy wysokość podłokietników do nas oraz do biurka, przy którym pracujemy. Z samego praktycznego punktu widzenia warto zaznaczyć, że zbyt wysokie podłokietniki, bez opcji regulacji, mogą uniemożliwić nam wsuniecie fotela pod biurko po zakończonej pracy, bez wcześniejszego zmniejszenia jego wysokości – to nic wygodnego.

Kolejnym istotnym elementem jest oczywiście zagłówek. Zanów warto się na niego zdecydować pomimo tego, że podczas pracy nie będziemy z niego korzystać cały czas. Zapewnia nam on jednak właściwe podparcie głowy i karku w niektórych sytuacjach, do tego pomoże w relaksie czy zmianie pozycji podczas pracy. Znów wskazany jest zagłówek regulowany, zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobami albo nieprzeciętnie niskimi, albo wysokimi.

Kiedy mówimy o regulacji, powinniśmy pomyśleć również o poduszce lędźwiowej. Ona sama znów musi znajdować się przy naszym fotelu, jednak znowu – jeżeli jesteśmy albo nieprzeciętnie niscy, albo wysocy, warto postawić na opcję regulowaną, dzięki której idealnie dopasujemy ją do krzywizny naszego kręgosłupa. Brak poduszki tego typu może przełożyć się na zwyrodnienia kręgosłupa czy jego regularne bóle.

Na sam koniec warto wspomnieć o siedzisku. Często możemy regulować jego głębokość. Biorąc pod uwagę, że siedzisko nie może być ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie (znów może prowadzić to do naszych problemów zdrowotnych, nacisków skutkujących bólami), warto postawić na opcję regulowanego siedziska.

Podsumowanie

Jak widać, opcji regulacji jest naprawdę wiele – polecamy każdemu zdecydować się na taki fotel, który oferował będzie nam jak najwięcej takich rozwiązań. Jego idealnie dopasowanie może sprawić, że praca będzie męczyć nas znacznie mniej, nie będzie też tak bardzo odbijać się na naszym zdrowiu. Jeżeli poszukujecie fotela biurowego idealnego dla siebie, serdeczni zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu E-krzeslo.com.pl. Mają oni w swojej ofercie tysiące krzeseł, dzięki czemu każdemu uda wybrać się idealne dla siebie. Niskie ceny, regularne promocje oraz dodatkowe rabaty to kolejny argument, dla których warto sprawdzić, co sklep ten ma nam do zaoferowania.

Pamiętajmy, że właściwy fotel to podstawa i warto w niego zainwestować odpowiedni budżet – przełoży się to nie tylko na komfort pracy, ale w perspektywie czasu dzięki niemu możemy całkiem sporo zaoszczędzić np. na wizytach u naszego fizjoterapeuty.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *