Stół – serce domu

Stół – serce domu

Kto zaprzeczy temu, że stół jest najważniejszym meblem w domu, czy mieszkaniu? Chyba nikt! Każdy wie, że jest to najważniejszy mebel. Znajduje się on często w centrum danego pomieszczenia, dzięki czemu jest idealnym miejscem do spożywania posiłków, czy wspólnego spędzania czasu.

Stół – mebel uniwersalny

Stół to mebel bardzo funkcjonalny i uniwersalny, może służyć do wielu rzeczy, wielu osobom. Można przy nim oczywiście spożywać rodzinnie posiłek, można także pracować, dzieci mogą odrabiać lekcje, można na nim przygotowywać potrawy, a także relaksować się przy gorącej kawie, czy herbacie w chłodne zimowe wieczory.

Często stół, bez względu na to czy znajduje się w jadalni, czy salonie, służy dzieciom do zabawy – samodzielnie, bądź z rodzicami, czy rodzeństwem. Dzięki temu pogłębia się więź między rodzicami, a dziećmi, a także między rodzeństwem. Takie chwile ciepło wspomina się, gdy się jest z dala od rodzinnego domu.

Symbolika

Stoły zazwyczaj zajmują centralne miejsce w pomieszczeniu. Są miejscem spotkań. Od zawsze, czy to w biednych, czy bogatych rodzinach, stół był miejscem do rozmów o życiu codziennym, o przeżywanych rozterkach, czy radościach. W tym względzie po dziś dzień nic się nie zmieniło. Stołem są także ołtarze, przy których odprawia się msze i wieczerze.

Nie bez znaczenia ma także kształt stołu. Stoły prostokątne wskazują na czyjeś uprzywilejowanie – przy krótszych bokach powinni zasiadać gospodarze danego domu, czy mieszkanie. Okrągły stół z kolei wskazuje na równość każdego, kto przy nim siedzi. W historii naszego kraju taki stół był wykorzystywany przy słynnych obradach „Okrągłego Stołu”.

Dla niektórych stół może być symbolem więzi rodzinnych, potrzeby przynależności, miłości, czy uznania. Stół nie tylko służy bowiem do spożywania posiłków, ale także często jest miejscem długich rozmów na różnorodne tematy: od błahych spraw, które nas bawią i rozśmieszają, po sprawy życia codziennego, po poważne życiowe rozterki.

Wspólne spędzanie czasu

Stół często był miejscem spotkań wszystkich domowników. Przy nim pracowało się, bawiło, rozmawiało, przygotowywało potrawy, bawiło razem z dziećmi, czy rodzicami. Każdy czuł się potrzebny, czuł, że tworzy wspólnotę. Niestety w dzisiejszych czasach często zapomina się o wspólnym spędzaniu czasu i dbaniu o relacje rodzinne i przyjacielskie, a przecież tak nie wiele trzeba. Wystarczy przyrządzić gorącą herbatę, czy kawę, siąść przy stole i zacząć rozmawiać.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *