Sofa rozkładana, czy materac? Co jest zdrowsze?

Sofa rozkładana, czy materac? Co jest zdrowsze?

Kładąc się spać myślmy od tym, by szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym i wyspanym. Często jednak przez nieodpowiedni wybór mebla do spania budzimy się z bólem mięśni, karku, czy krzyża. Jak tego uniknąć? Jaki mebel do spania wybrać? Rozkładaną sofę, kanapę, czy po prostu łóżko ze stelażem i materacem?

Zdrowa noc

Kondycja naszego ciała, a przede wszystkim kręgosłupa i mięśni, a także prawidłowe krążenie krwi zależy w dużej mierze od tego na czym śpimy. Jeśli często czujemy się połamani i zmęczeni to sygnał, że możemy posiadać źle dobrane łóżko, bez względu czy to jest rozkładana sofa, kanapa, czy wersalka, a nawet sam materac.

Materac, czy sofa?

Jest to odwieczny dylemat kupujących. Ze względów zdrowotnych najlepszy będzie oczywiście materac. Dlaczego?

Każdy z nas przesypia około 1/3 swoje życia, a podczas snu człowiek może zmieniać pozycje od 30 do 40 razy. Wiele osób posiada również różne wady kręgosłupa co jest bardzo ważne przy wyborze miejsca do spania, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego mebla do spania.

Ówczesne materace znacznie się różnią od tych sprzed kilku lat. Produkowane dziś materace posiadają podział a strefy, która każda wyróżnia się inną grubością sprężyn. Zazwyczaj posiadają one 7 stref, z której każda oddziałuje na inną partię ciała, dzięki czemu nasze mięśnie nie nadwyrężają się.

Jednak nawet ze względu na to, że materac jest najlepszym wyborem niewiele osób może pozwolić sobie na taki komfort. Niestety łóżko takie zajmuje sporo miejsca. W kawalerce gdzie mieszkamy w niej sami to żaden problem. Komplikacje zaczynają się wraz z pojawieniem nowych członków rodziny w mieszkaniu z małą ilością pokoi. Wówczas zazwyczaj rezygnuje się z takiego rozwiązania na rzecz kanapy, czy sofy. I tu stajemy przed kolejnym dylematem.

Kanapa, czy sofa?

Przy takich możliwościach decyzja może wydawać nam się trudna, lecz uspokajamy – wybór jest bardzo prosty. Oczywiście, że sofa!

Jeśli musimy zrezygnować z własnej sypialni na rzecz pokoju dla dzieci warto w salonie postawić rozkładaną. Jest one o wiele lepsza od wersalki. Wersalka jest meblem idealnym do siedzenia, tylko i wyłącznie do tego. Dlaczego? Wersalki po rozłożeniu nie są równe, tak jak sofy, a między jedną, a drugą częścią łóżka występuje duża przerwa, która wręcz uniemożliwia wygodne spanie.

Zaletą sofy jest to, że posiadają dużą powierzchnię do spania, po rozłożeniu mają równą powierzchnię, a także często posiadają wkład wyprodukowany ze sprężyn bonelowych, czy specjalną piankę. Dzięki temu często wygodą dorównują materacom.

Podsumowując, jeśli mamy dużo wolnej przestrzeni w mieszkaniu zainwestujmy w duże łóżko z materacem. Jest on najzdrowszy i najwygodniejszy. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami małego przytulnego mieszkania wybierzmy zdecydowanie rozkładaną sofę, która będzie nie tylko wygodnym miejscem do wypoczynku w ciągu dnia, ale także do spania w nocy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *